Va rugam sa va inregistrati pentru a vizualiza tot continutul forumului.Multumim.

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Dama cu camelii - Alexandre Dumas (fiul)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Dama cu camelii - Alexandre Dumas (fiul) la data de Dum Apr 04, 2010 4:50 am

Karmen

News Vamps
News Vamps
Dama cu camelii (La dame aux camélias) este un roman scris de Alexandre Dumas fiul. El a fost publicat pentru prima oară în Paris în anul 1848, fiind un mare succes al scriitorului care până atunci fusese în umbra tatălui său Alexandre Dumas.

Acţiunea romanului descrie o dramă care are loc în Paris, tânărul Armand Duval se îndrăgostinduse de curtezana Marguerite Gautier. Singurele flori acceptate de Marguerite sunt cameliile. La început dragostea tânărului Armand nu este împărtăşită de Marguerite, dar cu timpul se va îndrăgosti şi ea de Armand. Acesta va pretinde ca tânăra să renunţe la rolul de curtezană. Când tatăl lui Armand află de iubita fiului său încearcă prin toate mijloacele să-i despartă pe cei doi îndrăgostiţi. Văzând că fiul său nu acceptă sfaturile sale, tatăl lui Armand caută în taină să o înduplece pe Marguerite, că relaţia lor de dragoste nu are perspective de viitor şi roagă fata să nu distrugă cariera lui Armand. Marguerite acceptă cerinţele bătrânului şi se reîntoarce la viaţa de curtezană. Armand este rănit sufleteşte de hotărârea luată de Marguerite şi numai pe patul de moarte al fetei află adevăratul motiv din care ea a devenit din nou curtezană.

2 Re: Dama cu camelii - Alexandre Dumas (fiul) la data de Dum Apr 04, 2010 8:03 am

iWantUtoTurnMe

New-born vampire
New-born vampire
Tocmai am terminat-o acum cateva zile si ce pot sa spun....? A fost superba, foarte frumoasa si trista in acelasi timp, ca o lectzie de viatza... 😢 Mi-a placut de asemenea f mult si felul in care e scrisa, adica limbajul, totul, de fapt...Dumas-fiul vad ca a scris f frumos, parca te atrage si mai mult in poveste... Scrisorile lui Marguerite de la sf si Postfata m-au lasat.... 😢

3 Re: Dama cu camelii - Alexandre Dumas (fiul) la data de Mier Apr 07, 2010 4:32 am

got_dynamite

Burning Veins
Burning Veins
si eu am citit acum cateva luni bune cartea si e una din preferatele mele.alexandre dumas a mostenit talentul de la tatal sau care si el e un scriitor foarte bun.
partea care m-a impresionat si intrigat e sfarsitul.cand ea fiind pe patul de moarte doar buna ei prietena a ramas langa ea restul plecand si incercand sa-i ia tot ce-a mai ramas in urma ei.

4 Re: Dama cu camelii - Alexandre Dumas (fiul) la data de Mar Iun 08, 2010 10:20 am

Denyse

Bitten Human
Bitten Human
Am citit-o si eu........
Poor Marguerite ..dupa ce a suferit din cauza dragostei purtate pentru Armand a mai fost si chinuita de boala inainte sa moara.

5 Re: Dama cu camelii - Alexandre Dumas (fiul) la data de Vin Aug 20, 2010 11:43 am

Soul.Huntress

Shattered Destiny
Shattered Destiny
Tocmai acum cateva luni soru-mea a recitit cartea asta si ma tot innebuneste de atunci sa o citesc si eu dar am fost prea ocupata cu cartile cu vampiri. Imi aduc aminte ca profesorul meu de I-IV ma striga : "Dama cu camelii" (pt. ca numele meu este Camelia, cum unii dintre voi nu stiu) si ma tot enerva laughing
Cred ca acum, in sfarsit o sa ma apuc si eu sa o citesc.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum