Va rugam sa va inregistrati pentru a vizualiza tot continutul forumului.Multumim.

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Academia Vampirilor/Richelle Mead

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 2]

26 Re: Academia Vampirilor/Richelle Mead la data de Mier Sept 08, 2010 5:03 am

erika07

Mundane
Mundane
imi spuneti va rog si mie cand apare "spirit bound" si in romania?apreciez

27 Re: Academia Vampirilor/Richelle Mead la data de Sam Oct 02, 2010 9:18 am

Vivianne.

Nightshine
Nightshine
Pot spune ca imi plac la nebunie cartile acestea,pana acum am citit doar cele patru volume si le ador,sunt pe locul unu in topul cartilor mele preferate alaturi de VD si nu as putea alege intre ele.
Actiunea imi place la nebunie la fel ca si personajele si chiar recomand aceste carti,sunt superbe si merita citite.

http://kaboom-freakoncrack.tumblr.com/

28 Re: Academia Vampirilor/Richelle Mead la data de Dum Oct 03, 2010 8:18 am

ConanAhile

Mundane
Mundane
te rog timite-mi şi mie Academia Vampirilor şi dacă ai Jurnalele Vampirilor in Engleză sau în Română, cum le ai.
Acesta e idul meu shogundracula@yahoo.com.
mersi anticipat

29 Re: Academia Vampirilor/Richelle Mead la data de Mier Oct 13, 2010 8:40 am

AlleCopilTembel

Mundane
Mundane
AV este cea mai tare serie de carti cu vampiri aparuta pana acum :x
Am citit primele doua volume, iar sambata ma duc sa m'il iau pe al treilea.
Pe langa VD, AV este de o mie de ori mai buna

30 Re: Academia Vampirilor/Richelle Mead la data de Sam Noi 20, 2010 1:46 am

canargalben

Mundane
Mundane
Buna vreau si eu va rog cartile pdf, in engleza! mail: twitish0r@gmail.com

Mersi mult de tot! :)

31 Re: Academia Vampirilor/Richelle Mead la data de Lun Noi 29, 2010 1:17 pm

Blacky

Darkened Hopes
Darkened Hopes
As dori si eu cartile in format pdf daca le aveti.In romana sau in engleza..nu conteaza..
Mail ---> hdc_oana93@yahoo.com

Multumesc :)

http://silhouetteofalife93.blogspot.com/

32 Re: Academia Vampirilor/Richelle Mead la data de Joi Dec 02, 2010 12:46 am

madalina's books

Nightwalker
Nightwalker
daca vreti puteti citi pe blog-ul meu primul capitol din last sacrifice,ultimul volum din seria academia vampirilor

33 Re: Academia Vampirilor/Richelle Mead la data de Mier Dec 08, 2010 2:07 am

madalina's books

Nightwalker
Nightwalker
Bloodlines,spin-off-ul seriei Academia Vampirilor de Richell Mead urmeaza sa apara in SUA,in august 2011.Deocamdata autoarea a dezvaluit doar ca unul dintre personaje va fi Sydney.

34 Re: Academia Vampirilor/Richelle Mead la data de Joi Dec 16, 2010 12:42 pm

Akane_san

Fan Fic Vampire
Fan Fic Vampire
Am citit si ultimul volum, in engleza. Mi-a placut, cu toate ca ma asteptam la ceva mai multa actiune. Si , nu stiu, l-a cam dulcirizat putin pe Belikov. Inventez cuvinte la ora asta. =)) Dar mi s-a parut..putin ca fad personajul, fata de vol 3 si 5. Ba chiar si doi si trei.
Acum, cu schimbarea inapoi in dhampir si cu loialitatea asta exagerata fata de Lissa...ma asteptam la mai mult.

Oricum au fost unele faze dea-dreptul memrabile. V-o recomand cu caldura.Merita citita :)

"If you'd teach me to swear in Russian, I might have a new appreciation for it."
"You swear too much already."
"I just want to express myself."
"Oh, Roza… You express yourself more than anyone else I know.".

35 Re: Academia Vampirilor/Richelle Mead la data de Mier Dec 22, 2010 3:44 pm

dulcejulia

Cold Silence
Cold Silence
pe mine ma dezamagit.am plans ca o proasta indragostita de un personaj cand am citit ce i-a strigat adrian lui Rose ca a iubit-o si ca ea doar s-a folosit de el.ok da stiu sunt team Adrian.cred ca e cel mai sexy,haios,rebel si moroi personaj ever.si nu a fost corect ce i-a facut Richelle.Si nici lui Eddie.

daca vreti sa vedeti ceva dragut si foarte bine facut

Over in YA territory, I’ve been working on Bloodlines through the holidays and have two more days to finish its rough rough draft. Word doesn’t seem to be getting around about this, so here’s the scoop. Bloodlines is the spin-off series to Vampire Academy (it’s the name of the first book and of the series). It’s set in the VA world but will be about different characters: Sydney (our narrator), Jill, Eddie, and one of the love interests from VA. I’m not saying who that last guy is, but it’s mostly to protect those who haven’t read Last Sacrifice. If you have read it, then it should be pretty obvious who the other character is.

And speaking of which…on tour, I got lots of questions/comments from people along the lines of “You never told us what happened to so-and-so” and “Why did you just leave that person hanging?” Don’t worry, I wouldn’t abandon you guys like that! Rose’s main plot lines were wrapped up in LS, but lots of threads were left hanging—for a reason. Things left unanswered were done so to set the stage for Bloodlines. So, hang in there! Answers are coming.’

mesaj de la Richelle .Sunt asa de happy ca Adrian al meu si Eddie vor fi prezenti.

edit by kryptonite: julia, ti-am "contopit" eu posturile ca facusei dublu post

http://raftul-cartilor-vampiresti.blogspot.com/

36 Re: Academia Vampirilor/Richelle Mead la data de Dum Ian 02, 2011 9:19 am

kryptonite

Moderator
Moderator
Deci, eu sunt la volumul 5. Mai am cateva pagini, dar nu am mai citit de cateva zile, nnu vreau sa o termin
Imi place foarte mut seria asta. A detronat chiar si Twilight
Preferatii mei sunt: Mason Ashford(yep, nu-mi pasa ca e mort. este si va ramane preferatul meu din serie), Eddie, Adrian, Dimitri, Christian(la ei nu conteaza ordinea), Rose, Mia, Jill. Imi place si regina laughing
Nu o suport pe Lissa. Ce-i? nu pot sa o inghit
De la inceput m-a atras subiectul cartii. Adica, e interesant sa vedem cum se desfasoara o relatie de prietenie. Si e si mai interesant cand citesti ceva de genul asta. Adica, peste tot se discuta despre "prieteni sau iubit/a".
Imi place foarte mult evolutia Rosei. Ce este de apreciat este ca, desi rebela si toate cele, limbajul ei nu tinde spre vulgaritate(referitor la zoey redbird). imi plac tooooti baieti laughing
Personajele sunt complexe. Gasim tot felul de personaje si de relatii, secrete, vicii, slabiciuni, umor.
Apropo de Lissa. Mi se pare o fetita proasta, incapabila sa se descurce singura
A, ma rog, am cam iertat-o putin in volumul 5, dar tot nu sterge ce a zis la sf volumul 3 [-(
Abe Mazur este o bomboana de om laughing
Nu stiu ce sa mai spun. Abia astept ecranizarea si vol 6

Blog-u' meu

-Şi de ce stai doar pe vârfuri? Crezi că ajungi mai uşor la stele?
-...cu braţele întinse şi cu ochii închişi. Şi parcă lumea-i a mea când mai stau cu ochii larg închişi.

http://addicted-k.blogspot.com

37 Re: Academia Vampirilor/Richelle Mead la data de Joi Ian 06, 2011 1:27 pm

Atic

Mundane
Mundane
Deci am ajuns si la acrtea mea favorita de anul acesta as putea vorbi ore intregi despre ea si nu as mai putea sa ma opresc.Prima cartea mi-a fost recomandata de tipul de la Pravalia cu Carti. Nu auzisem de cartea si am fost sa imi iau mai multe carti ca imi trebuiau ca mergeam la tara si nu aveam internet . Am decis sa o las ultima ca nu stiam cu ce se mananca. Pur si simplu m-a fermecat de la primile pagini. Am devorat-o intr-o singura zi.
O sa imi impart commentul in 5 parti of course :

Academia vampirilor : Pai titlul nu ma ducea cu gandul animic altceva, alta carte plictisitoare despre vampiri cu fete proaste . Gresit! Fetele astea sunt foarte practice si se descurca in lume , faptul cau fugit de la universitatea si au trait doi ani pe cont propiu. Problema Lissei si toate sentimentele sunt urmarite atent prin intermediul lui Rose . Antrenamente , vioata de scoala si apoi sfarsitul care nu mai e asa de normal . Este perfect cartea ca sa te lase in suspans.
Initierea: Titlul m-a intrigat inca de la inceput , dar cu siguranta nu ma ducea cu gandul la ce o sa se intample in carte , parca daca imi amintesc bine se duc la munte si aici apare Adrian . La inceput este asa linistita cartea , viat isi urmeaza calea normala . Apoi apar niste personake interesante , adica Tasha si Adrian care complica umpic lucrurile. Apoi sfarsitul este de neasteptat , surprinzator de tragic.
Atingerea umbrei : Tot asa la inceput destul de linistita , frumos - pana apri nesimtititi aia de strigoi , dar deja se stie . Imi place ca se ia mai multa titudine in cartea asta( cred ca asta e parerea mea mai mult ) ... cu un sfarsit ..no comment.
Juramant de sange : Rose ,le aveam pe cele dou protagoniste pe cont propiu fara ajutor. Pot sa spun ca ador Rusia , autoarea a facut o treaba minunata descriind acel loc . Nu mai zic nimic ca fac spoiler sigur , insa cartea asta a avut un sfarsit ciudat de normal .
Limitele spiritului : A fost mai relaxanta cartea asta din punctul meu de vedere , nu asa de multe situatii critice. A fost amuzanta.. perfecta pentru a te pregati pentru finalul bomba, ingenios.
Ultimul Sacrificiu : deabia acum o citesc in engleza , ami greu ca e pe calculator si e scoala , dar oricum am prins care sunt marile mistere prin ea . E un " the end " perfect.

Cartea asta are multe plusuri : Autoarea te lasa in suspans de fiecare data , are un ritm alert , dar nu neglijeaza sentimentele.
Are un simt al umorului foarte bun ( mai ales dac citesti in engleza).
-Este usor de citit , defapt tot ce a scris ea e genial. Autoarea este foarte buna , bravo ei .

Ca personaje : Rose is my fav.. deoarece ma regasesc in actiunile ei , repezita , face si apoi gandeste , dar totusi are si momente de luciditatea perfect .Lupta pentru ce isi doreste , este o fire puternica si nu se lasa calcat in picioare nici de regina.Este o prietena devodata si are niste principii.
Lissa - este mult prea calculata pentru gustul meu si este asa nu stiu aproape perfecta , desigur in aparenta , faptul ca este ultima membra a familiei ei o face sa fie asa de timorata si sa nu isi dezvaluie adevaratul carcter .
Mia - imi place de e a, chiar ea este insusi are uncarcacter puternic .
Regina - desi e o scortoasa batrana este interesanta ca personaj , este puternica si se gandeste cu adevarat la oamenii pe care ii conduce .
Tasha- nu pot sa spun ca o plac numai ca mi se pare ca ascunde ma multe decta lasa sa se vada.

Baieti : Adrian : as putea sa incep cu Dimitri , numai ca eu aleg ale pe Adrian , m-am gandit multa vreme pe care il prefer mai mult si am ajuns si la concluzia ce pe el il ador. E pur si simplu fermecator , ochii aceia vezri .. e prea tare . Are un stil aparte desi cateodata pare prostut , nu e , e destept si stie sa pretuiasaca lucrurile de langa el .
Dimitri - Bineinteles ca il ador , dar anumite curcumstante m-au facut sa il displac umpic . Oricum este un rus belea si nu e in varsta , tocami bun . Are un caracter aparte , isi iubeste familia si tine la Rose.
Christian - este special in felul lui de a fi , e asa de nu stiu misterios , morocanos ,a s putea zice cam enervant , dar chiar a inceput sa imi fie simpatic.
Mason - Pai as putea ca e tipul perfect , de gasca ..tocami bun ca sa il ai ca iubit , un prieten adevarat , care stie sa te iubeasca .Ii place sa glumeasca . So sad ... pacat ca a murit .

Cam asta ar fi , iarasi se cunoaste ca autoare stie ce face , persoanjele sunt foartebine conturate , te faci sa crezi ca sunt persoane pe care le cunosti de ani de zile.

So cam atat , eu va recomand sa cititi cartile sunt foarte bune , autoare este bune . So , sport la citit dragilor .

38 Re: Academia Vampirilor/Richelle Mead la data de Dum Ian 16, 2011 2:17 am

LaLaLand :x

Cold Silence
Cold Silence
Eu sunt singura care nu imi place Academia Vampirilor. Am citi prima carte si mi sa parut buna, dar nu ma captivat.
Trailer- ul e foarte bun si presupun ca filmul o sa fie de nota 10 si o sa detroneze mai mult ca sigur Twiligh.

Stie cineva cand apare filmul( sau daca a aparut)?????

39 Re: Academia Vampirilor/Richelle Mead la data de Lun Ian 17, 2011 8:04 am

Forbidden Rose

Initiate
Initiate
S-au vandut drepturile de ecranizare dar nu a aparut nici o alta informatie despre distributie data sau altele
Cartea:o ador ,o iubesc la nebunie si abia astept last sacrifice-vol. 6
daca vreti sa aflati mai multe sa-mi ziceti ca is cam obsedata si stiu tot ce se intampla in cartea a sasea

40 Re: Academia Vampirilor/Richelle Mead la data de Dum Ian 23, 2011 12:03 am

.Simo.

Touch of Shadow
Touch of Shadow
Hey
va rog yo mult...ca sunt nebuna de cand am terminat volumul 3
nush de unde sa fac rost de 4 si 5 in romana
ca mama nu ma mai lasa sa citesc carti cu vampirii...enervant laughing
care poate sa ma ajute si pe mn bigsmile
in eng am citit putin din 4...dar nu imi place sa citesc in eng
va rog..
amo_maite96@yahoo.com
daca vreti sa ma ajutati si pe mn

http://tvd-to-romania.forumz.ro/

41 Re: Academia Vampirilor/Richelle Mead la data de Vin Iul 06, 2012 1:57 pm

Flory

Coven Leader
Coven Leader
In sfarsit am reusit sa le achizitionez si eu, astfel ca dupa ce am citit doar 2 volume, pot spune ca sunt geniale...singurele carti are m-au facut vreodata sa rad si sa plang in acelasi timp, singurele personaje de cae m-am indragostit la propriu si care ma fac si acum sa ma gandesc la ce anume sunt in stare, in continuare. Sper si in acelasi timp nu imi doresc sa le termin atat de repede:(.

42 Re: Academia Vampirilor/Richelle Mead la data de Lun Iul 23, 2012 10:29 am

Jumper's Eternity

Love Bites
Love Bites
Initial, eram sceptic fata de serie chiar daca nu aveam motiv laughing . Vara trecuta eram plictisit.. asa ca am cautat primul volum pe net.. Ce e aia dependenta de droguri ?! Nimic in comparatie cu "foamea" care m-a cuprins. In acelasi timp, vroiam sa termin odata seria, dar si sa o pot citi la nesfarsit laughing . Un singur cuvant drept descriere din partea mea : GENIAL.

43 Re: Academia Vampirilor/Richelle Mead la data de Mar Aug 28, 2012 8:30 am

kryptonite

Moderator
Moderator
Eu nici acum nu am citit ultimul volum. Nu am reuşit să-l iau şi-mi pare atât de rău.

Blog-u' meu

-...cu braţele întinse şi cu ochii închişi. Şi parcă lumea-i a mea când mai stau cu ochii larg închişi.

44 Re: Academia Vampirilor/Richelle Mead la data de Mier Noi 14, 2012 9:11 am

Jumper's Eternity

Love Bites
Love Bites
Desi am ajuns cam tarziu, pentru cine nu stia, seria se comercializeaza impreuna cu revista BRAVO, la pretul de 11 lei :)

45 Re: Academia Vampirilor/Richelle Mead la data de Mier Dec 12, 2012 3:47 am

kryptonite

Moderator
Moderator
Da, a apărut cu revista bravo. Da' din câte ştiu eu, unele volume au fost împărţite, nu? Aşa că mai bine îmi iau volumele normale, la preţ mai mare. Că tot aia e
Eu am reuşit să citesc primele 5 volume. Încă nu am terminat seria, îmi mai trebuie Sacrificiul final. Şi să nu mai spun că a apărut şi seria Bloodlines

Blog-u' meu

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum