Va rugam sa va inregistrati pentru a vizualiza tot continutul forumului.Multumim.

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

La rascruce de vanturi-Emily Bronte

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1 La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Joi Iul 30, 2009 4:19 am

Flory

Coven Leader
Coven Leader
La rascruce de vanturi
La răscruce de vânturi este o carte scrisă de Emily Bronte. În carte este vorba de dragostea dintre 2 tineri, Heathcliff şi Catherine. Cei doi erau sortiţi ca toată lumea să fie împotriva lor.

so..mie mi s-a parut chiar buna,avand in vedere ca ai cate ceva de invatat din ea..
Care a citit-o..poate oferi o parere

2 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Joi Iul 30, 2009 4:22 am

Hell.Sing

Admin
Admin
Am incercat sa o citesc dar nu mi-a placut.
Mie mi s-a parut o lectura greoaie si de-aia nu am trecut de 3 capitole 🅱):
in plus nu aveam chef de ceva greu.
Apreciez mult cum a scris autoarea, este interesant, intr-adevar.
Poate pe viitor o sa incerc sa o citesc pe toata.

[YUMM]
What's it like for Caroline to be violent?
Candice Accola: "So I get to kick a werewolf in the crotch and go kill two cops and then go, 'Hey Mom!'"
http://libelula-nebuna.blogspot.com

3 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Joi Iul 30, 2009 4:25 am

twilight_me

Touch of Shadow
Touch of Shadow
Chiar azi m-am apucat s-o citesc,si intr-adevar este interesanta dar cam greoaie si parca ii lipseste ceva. 🅱):

Ultima editare efectuata de catre twilight_me in Joi Iul 30, 2009 4:28 am, editata de 1 ori

http://90210.forumstory.org/

4 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Joi Iul 30, 2009 4:27 am

Flory

Coven Leader
Coven Leader
eu sincer..am citit-o dupa twilight
vroiam sa vad ce gasea bella asa inetresant la ea laughing
ceea ce m-a enervat..a fost ca numele personajelor erau repetate din generatie in genratie
iti era greu sa tii minte..
si intr-avera..e greoaie

5 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Joi Iul 30, 2009 4:29 am

Hell.Sing

Admin
Admin
si eu am inceput-o din acelasi motiv
de aia avea Bella creierul "ciudat".
citea prea mult

[YUMM]
What's it like for Caroline to be violent?
Candice Accola: "So I get to kick a werewolf in the crotch and go kill two cops and then go, 'Hey Mom!'"
http://libelula-nebuna.blogspot.com

6 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Joi Iul 30, 2009 4:42 am

twilight_me

Touch of Shadow
Touch of Shadow
Oniks a scris:si eu am inceput-o din acelasi motiv
de aia avea Bella creierul "ciudat".
citea prea mult
Mda :lol: :lol:
Eu chiar azi m-am apucat s-o citesc si parca ii lipseste ceva.

Ultima editare efectuata de catre twilight_me in Joi Iul 30, 2009 7:35 am, editata de 1 ori

http://90210.forumstory.org/

7 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Joi Iul 30, 2009 5:23 am

Miruna.Ioana

Fan Fic Vampire
Fan Fic Vampire
Am vorbit cu o prietena de'a mea sa imi imprumute si mie cartea sa o citesc ;;) si eu vreau sa o citesc din accelasi motiv.Sa vad ce a gasit Bella asa de interesant in ea laughing
Daca e greoaie nu e prea bine laughing ma plictisesc cartile de genu asta :d plus k nu am rabdarea necesara. laughing

8 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Sam Aug 08, 2009 8:40 am

Rocsy

Publicity Vampire
Publicity Vampire
Eu am citit'o de 2 ori.
Si mi'a placut foarte mult. In mod ciuda mi'a placut cam prea mult Heathcliff.
Cathy nu mi'a prea placut, din motive pe care nu le pot...descrie Shocked

Oricum e o carte foarte buna.

http://cocoschmitz.blogspot.com

9 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Mier Sept 02, 2009 1:24 am

ToxRainbow

Love Bites
Love Bites
De acord cu Rocsy laughing
Si mie imi placea de Heatchliff si nu-mi placea de Cathy laughing.
Ma rog. Cartea a fost foarte frumoasa. Merita citita

http://toxrainbow.wordpress.com/

10 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Vin Sept 18, 2009 5:24 pm

Chandra

Bitten Human
Bitten Human
mie nu mi s a parut grea deloc. cere doar putin mai multa atentie. :) e superba cartea. si Rocsy sa sti ca si mie mi a placut de Heathcliff. desi toata lumea si a batut joc de el si i au facut viata un calvar a avut curajul sa se ridice in picioare si sa se razbune. cred ca daca cathy nu era atrasa de banii lu edgar Heathcliff nu devenea ceea ce este ... si daca nu ar fi fost asa nu ar mai fi avut farmec cartea

11 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Dum Sept 27, 2009 11:39 am

HelloKitty

Bitten Human
Bitten Human
eu acum o citesc...sunt la inceput...sper s-o termin cat mai repede...pana acum e foarte interesanta 🅱):

12 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Sam Oct 10, 2009 10:47 am

carmen

Mundane
Mundane
Si eu am citit la rascruce de vanturi... insa nu dupa Twilight, ci inainte cu cva timp... si chiar mi-a placut... e adevarat ca primele 50 de pagini nu au fost asa de interesante si m-am luptat sa le citesc dar dupa aceea a inceput sa ma fascineze...
Cum ati zis si unele dintre voi, ma fascina Heathcliff... si sfarsitul chiar m-a facut sa plang... pentru ca, desi unii il considera un personaj negativ, mie mi se pare ca este doar mai apropiat de realitate... este un personaj foarte complex... in schimb, Cathy ma calca pe nervi... dar mi-a placut foarte mult povestea

13 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Mar Oct 27, 2009 1:19 am

Yuuki.Cross

Initiate
Initiate
Mi-e mi-a placut super mult cartea.Cei adevarat,mi-a luat cam vreo 2 luni s ao citesc asa,dupa cum ati spus voi e greoaie,pt. ca autoarea s-a axat mai mult pe naratie...ceea ce ii da o alura greoaie.Dragostea celor doi mi-a placut super mult...apoi dragostea copiilor lor...

14 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Lun Noi 16, 2009 7:52 am

Andreea

Mundane
Mundane
Eu consider ca oarecum se aseamana Twilight cu La rascruce de vanturi,este vb despre o poveste de dragoste aproape imposibila,plus este o carte foarte frumoasa!
La inceput este cam plictisitoare,nu are vampiri si varcolaci dar are fantoma lui Cathy care il bantuie pe Heathcliff! bigsmile
Deci puneti-va pe citit...

15 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Joi Dec 03, 2009 2:39 pm

Delia

Mundane
Mundane
as vrea sa o citesc :)

16 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Joi Dec 03, 2009 5:26 pm

Chandra

Bitten Human
Bitten Human
@ Andreea ... nu mi se pare imposibila povestea lor ... mai mult mi s a parut ca madame Cathy o face imposibila ...

Delia merita sa citesti cartea ;)

17 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Mar Ian 12, 2010 11:17 am

draftacriss

Touch of Shadow
Touch of Shadow
Cathy era teribila!Ma scotea din minti cu fitele ei!!
Mi-a placut cartea in general desi m-au enervat toate personajele aproape laughing
Am citit-o dupa twilight si a fost putin ciudat sa vad tot ceva de genul unui triunghi amoros unde barbatii se urasc intre ei :">

18 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Mier Feb 03, 2010 10:40 am

ToxRainbow

Love Bites
Love Bites
Si eu tot dupa Twilight am citit-o. Defapt,acolo am auzit de ea. A fost frumoasa si impresionanta.Merita citita.

http://toxrainbow.wordpress.com/

19 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Joi Feb 11, 2010 12:06 pm

cata0z

Kinky Vamp
Kinky Vamp
am citit-o si eu...acum ceva ani(2 poate??!!) si mi s-a parut superba...eu o recomand..chiar mi-a placut

"Humanity takes itself too seriously. It is the world's original sin. If the cave-man had known how to laugh, History would have been different."

I'm not a body with a soul, I'm a soul that has a visible part called body.

No one loses anyone, because no one owns anyone. That is the true experience of freedom: having the most important thing in the world without owning it.

20 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Joi Apr 22, 2010 1:25 pm

Jane

Touch of Shadow
Touch of Shadow
nu e greoaie. si chiar daca ar fi, mai pune un pic creieru la lucru. mai fac un arbore genealogic pe hartie. laughing
m-a fascinat atmosfera negativa. in cartea asta, raul pluteste pur si simplu in aer. mi-a placut.

21 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Dum Mai 16, 2010 6:02 pm

Sheridan's Girl

Dead Sexy Vampire
Dead Sexy Vampire
Jane a scris:nu e greoaie. si chiar daca ar fi, mai pune un pic creieru la lucru. mai fac un arbore genealogic pe hartie. laughing
m-a fascinat atmosfera negativa. in cartea asta, raul pluteste pur si simplu in aer. mi-a placut.

exact asta mi-a placut si mie la ea.. ca raul, egoismul, paranoia plutea in aer.. am citit-o cu ceva ani in urma si mi-a placut.. cu toate ca ramasasem cu niste goluri, nu intelesasem chiar tot.. in urma cu cateva luni, am recitit-o.. si am inteles.. m-am indragostit de ea.. e superba carte..

22 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Mar Mai 18, 2010 3:49 am

cristinakitty

Burning Veins
Burning Veins
si eu tot dupa Twilight am citit-o:)) defapt acolo am auzit de ea si cum n-aveam ce face intr-o vacanta...m-am decis sa ma apuc de ea. povestea a fost frumoasa si interesanta, plina de sentimente puternice. mi-a placut felul in care iubirea unor personaje era ascunsa practic in spatele unor ziduri de ura, furie si egoism care au dus intr-un final la nebunie.

23 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Joi Iun 10, 2010 4:26 am

kryptonite

Moderator
Moderator
si eu tot dupa Twilight am citit-o:)) defapt acolo am auzit de ea si cum n-aveam ce face intr-o vacanta...m-am decis sa ma apuc de ea. povestea a fost frumoasa si interesanta, plina de sentimente puternice. mi-a placut felul in care iubirea unor personaje era ascunsa practic in spatele unor ziduri de ura, furie si egoism care au dus intr-un final la nebunie.
si eu mi-am cumparat-o dupa ce am vazut citatele care apareau in twilight

Ultima editare efectuata de catre alexu-tza in Mier Iul 14, 2010 12:39 pm, editata de 1 ori

http://addicted-k.blogspot.com

24 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Mier Iul 14, 2010 7:59 am

Flory

Coven Leader
Coven Leader
eu una am vazut filmul...din 2009:))chiar vi-l sugerez:))
si m-am apucat iar si iar:))
o fi ea grea,insa povestea incepe sa iti placa la un moment dat,sincer:P
si bella..nu stiu ce a gasit la carte:))adik ea era o fire prea...linistita,bla bla:))pt cartea asta:))

25 Re: La rascruce de vanturi-Emily Bronte la data de Mar Iul 20, 2010 4:48 pm

miss.ankee

At Nightworld’s Gates
At Nightworld’s Gates
Am terminat-o de citit si eu zilele trecute.
E superba cartea!Nu stiam ca e si film,in fine,o sa-l caut,si o sa ma uit la el.

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Subiecte similare

-

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum