Va rugam sa va inregistrati pentru a vizualiza tot continutul forumului.Multumim.

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

VAMPIRII DIN MORGANVILLE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 VAMPIRII DIN MORGANVILLE la data de Lun Oct 11, 2010 12:09 pm

DEstiny

Moderator
Moderator
Dacă aş începe prezentarea acestei serii spunându-vă că e altfel, că e diferită de ceea ce aţi citit până acum, aţi strâmba din nas şi mi-aţi zice că aşa spune toată lumea care mai lansează pe piaţă încă o serie cu vampiri. Dacă v-aş spune că autoarea, Rachel Caine, pe numele ei adevărat Roxanne Longstreet Conrad, e o reputată scriitoare de SF, fantasy, mystery, suspans şi horror, nu v-aş impresiona prea tare. Nici dacă v-aş spune că sub un alt pseudonim, Julie Fortune, a scris cărţi în seria „Stargate SG-1”. Nu sunt prezentaţi aşa mai toţi autorii publicaţi acum?
Prin urmare, nu vă mai spun decât că seria are în acest moment 9 volume pe piaţă, că primele 3, pentru început, vor fi publicate în limba română de editura Leda şi că artworkul pe care îl vom folosi pentru coperţi este cel al ediţiei americane pe care o folosesc în această postare.
Şi am să vă vorbesc puţin despre Morganville şi despre „casele de sticlă” de aiurea, menţionând că unora s-ar putea să li se pară întrucâtva asemănător cu ceva…trăit.

MORGANVILLE… un oraş care mi s-a părut cumva familiar. Unde am mai întâlnit aşa ceva? Un oraş în care domnea liniştea, ordinea şi disciplina. Şi curăţenia! Intr-un fel. Nu vedeai un afiş lipit pe stâlpi, nu vedeai cerşetori. Oamenii nu prea umblau pe străzi decât pentru cumpărăturile strict necesare, grăbiţi, tăcuţi şi fără să se uite la cei care treceau pe lângă ei, fie pe jos, fie cu maşina – şi mai ales când aceasta era o limuzină neagră, cu geamuri fumurii, în care era câte unul dintre EI – şi, oricum, nu după o anumită oră, când se dădea stingerea, iar lumina de pe străzi era ca şi inexistentă… Un oraş în care oamenii legii (indiferent cum se vor fi numit) vegheau destul de (inter)activ ca lumea să respecte ordinea şi disciplina şi, în mod vădit, lucrau pentru EI. Ţineau evidenţa strictă a tuturor celor din oraş - străinii erau dubioşi şi trebuiau supravegheaţi îndeaproape -, din fiecare casă, şi verificau ca să se asigure că toată lumea „se face utilă” comunităţii şi nu creează probleme. Cei care „creau probleme” dispăreau pur şi simplu. Iar despre cei dispăruţi nimeni nu mai auzea nimic, şi nici nu se mai vorbea. Puteai să pleci sau să fugi, dar „afară” trebuia să uiţi cu totul de Morganville şi chiar uitai, spre binele tău, fiindcă altfel o sfârşeai rău. Totul se desfăşura cu îngăduinţa şi conform celor stabilite de EI. Albul era alb şi negrul era negru, sau invers, în funcţie de cum hotărau EI. Dacă stăteai în banca ta, îţi luai serviciu, îţi întemeiai o familie, făceai copii şi-ţi vedeai de treburi (punându-ţi ochelari de cal) beneficiai de „protecţia” LOR. Ah, şi uitasem: un oraş în care exista un singur post de televiziune.
O atmosferă de teroare surdă, un bun cadru pentru un thriller fantastic, nu?

Norocul eroilor acestei serii - două fete şi doi băieţi cu comportament sincer, rebel, entuziast şi neprevăzător ca al oricăror tineri normali, şi ca atare catalogabili ca „potenţiali creatori de probleme” - se numeşte „Casa de sticlă”. Realitate şi simbol în acelaşi timp, aceasta îi protejează de tot ceea ce este afară. Evident, mai e şi prietenia lor… şi iubirea etc.. . Şi ce credeţi că fac aceşti patru prieteni? Dau de bucluc şi sunt puşi în ipostaza de a-i înfrunta pe EI! Moarte curată!? Sau poate nu. Citiţi cărţile şi veţi afla!

De aici puteti precomanda cartea.

http://dobrevsworshipper.tumblr.com

2 Re: VAMPIRII DIN MORGANVILLE la data de Sam Oct 23, 2010 11:06 am

madalina's books

Nightwalker
Nightwalker
am citit primul volum,casa de sticla si-l ador.mi s-a parut foarte frumos,captivant si m-a tinut intr-o continua tensiune de la prima pana la ultima pagina.abia astept balul fetelor moarte.ii ador pe claire,michael si shane.

3 Re: VAMPIRII DIN MORGANVILLE la data de Dum Oct 24, 2010 9:00 am

Crimson_Moon

New-born vampire
New-born vampire

USA book covers

UK book covers

1. Glass Houses (Casa de Sticlă)
2. The Dead Girls' Dance (Balul fetelor moarte)
3. Midnight Alley
4. Feast of Fools
5. Lord of Misrule
6. Carpe Corpus
7. Fade Out
8. Kiss of Death
9. Ghost Town (26 octombrie 2010)
10. Bite Club (3 mai 2011)

Imi plac copertile din SUA pentru ca au mai multa legatura cu ce se intampla in carte (pe fiecare coperta e cate un personaj, exemplu: Glass Houses - Eve, Dead Girls Dance & Midnight Alley - Claire, Feast of Fools - Michael)

Dupa parerea mea seria asta e super misto! ...toate cartiile sunt intodeauna intr-o continua miscare, rasturnari de situatie, chestii la care nici nu te astepti si multe momente de genu "OMG!" & cam toate cartiile se termina cu un cliffhanger... Asa ca trebuie sa citesti si urmatoarea carte ca sa stii ce se intampla, si urmatoarea, si urmatoarea... (produce dependenta laughing )

Cartea 6 "Carpe Corpus" a avut un final destul de sweet, si ar fi putut fii ultima carte din serie, ...dar tanti Rachel Caine are degand ca Morganville Vampires sa fie o serie de 12 carti yaayyyyyyyy!

Sunt definitely, Team Shane
Team Eve
& Team Myrnin

Elliot Scott - Danger Is Here (video by Rachel Caine)

http://crimson-moon-09.livejournal.com/

4 Re: VAMPIRII DIN MORGANVILLE la data de Dum Oct 24, 2010 9:49 am

madalina's books

Nightwalker
Nightwalker
mi se par foarte frumoase copertile de la varianta USA,volumele 4,5,8,9 si 10.presupun ca pe coperta vol 4 e michael,pe 5 shane si claire,8 nu stiu,9 claire,iar 10 din nou shane si claire.
abia astept urmatoarele volume

5 Re: VAMPIRII DIN MORGANVILLE la data de Joi Dec 16, 2010 12:38 pm

Akane_san

Fan Fic Vampire
Fan Fic Vampire
Am citit si eu primele doua volume si, recunosc ca mi-au placut destul de mult. Nu ma asteptam ca Michael sa devina...dar mai bine nu spun, sa las suspansul pentru cei e nu au apucat sa citeasca :)

Ma bate gandul sa ma apuc si de restul, cu toate ca suntt in engleza. Parca nu mai am rabdare sa astept traducerea. Cred ca de Craciun voi avea ce face laughing

"If you'd teach me to swear in Russian, I might have a new appreciation for it."
"You swear too much already."
"I just want to express myself."
"Oh, Roza… You express yourself more than anyone else I know.".

My Blog

6 Re: VAMPIRII DIN MORGANVILLE la data de Lun Dec 20, 2010 1:03 pm

Crimson_Moon

New-born vampire
New-born vampire

Coperta de la noi pentru "Casa de Sticlă"

Coperta pentru "The Red Tree" de Caitlin R. Kiernan

Seamana dar nu rasare... sau rasare?! laughing

http://crimson-moon-09.livejournal.com/

7 Re: VAMPIRII DIN MORGANVILLE la data de Mar Dec 21, 2010 9:47 am

Akane_san

Fan Fic Vampire
Fan Fic Vampire
Frate, dar e aproape identica. Rasare, si rasare foarte bine.
Prima oara cand m-am uitat am crezut ca e vorba de aceeasi carte, ma gandeam ca o fi vreo a doua coperta , si cand citesc mai bine..no comment

"If you'd teach me to swear in Russian, I might have a new appreciation for it."
"You swear too much already."
"I just want to express myself."
"Oh, Roza… You express yourself more than anyone else I know.".

My Blog

8 Re: VAMPIRII DIN MORGANVILLE la data de Dum Dec 26, 2010 2:03 pm

dulcejulia

Cold Silence
Cold Silence
am toata seria in limba engleza si exclusiv in anglia intr volumele 8 si 9 este o mini poveste cu shane.sunt foarte frumoase dar cred ca romania are cele mai frumoase coperti

http://raftul-cartilor-vampiresti.blogspot.com/

9 Re: VAMPIRII DIN MORGANVILLE la data de Mar Ian 04, 2011 8:18 am

Andreea si atat

Elder Vampire
Elder Vampire
Am citit primele doua volume si am ramas surprins placuta .
Pur si simplu sunt mult prea geniale .Toate personajele sunt conturate atat de bine,iar actiunea te face sa ramai .Abia astept sa apara si celelalte volume ,sa vad ce se mai intampla :) .
Claire &Shane sunt preferatii mei .

http://kiss-of-eternity.forumer.ro/

10 Re: VAMPIRII DIN MORGANVILLE la data de Mier Ian 05, 2011 1:12 pm

Atic

Mundane
Mundane
Eu nu am citit decat primele doua carti , cele care au aparut la noi. Nu prea imi cumpar carti in engleza pentru ca majoritatea le gasesc pe net . trecand peste asta.
Linistea creata de autor in oras mi-a inspirat incredere inca de la inceput, era ciudat. In primul rand mi-a placut personajul principal Claire , este diferita de tot ce am citit pana acum este desteapta , umpic prostuta ( nu ca Bella din Twilight ) si nu la fel de impuslsiva ca Rose di Academia Vampirilor . Este un personaj bine conturat si este destul de matura ca personaj . Logic ca imi place de Eve , este nu stiu un personaj realist , este matura, iar faptul ca se poarta in stil goht nu ma deranjeaza desi la inceput mi se parea exagerat.Mai e si Monica , care o credeam o scorpie de la inceput , dar se pare ca e un personaj mult mai complex de cat am crezut.
Intre cel doua personaje masculine , pe care toata lumea(banuiesc) ca le indrageste nu prea ma pot decide . Shane e mai impulsiv , dar ar da totul sa isi salveze prieteni ca si Michael ,numai ca acesta este mai calculat. Amandoi sunt diferiti si totusi seamana. E greu de decis pe cine sa alegi .
Sunt foarte multe faza din ambele carti care mi-au placut. Un plus pe care il are cartea este ca atmosfera creata este una de suspans. La inceout cand mergi in oras totul pare asa perfect , numai ca este o fatada , niciodata nu stii ce te poate pandi din intuneric .
Mai este si Amelie - vampirul suprem , care cred ca este destul de corecta. Mi-a lasata impresia ca o place pe Claire .
Sa nu mai spun ca vampirii in aceasta carte sunt brutali , seamana foarte mult cu vampirii din vechime.Oricum cartea nu se axeaza pe dragoste ci mai mult pe actiune .
Apoi "Casa de sticla"- e o casa care are o istorie , la fel ca si cei ce traiesc in ea . Autoarea a fost foarte ateanta la detalii.
Deabia astept sa citesc si celelalte carti, sper ca autoarea sa nu ajunga sa plictiseasca cititorii.

11 Re: VAMPIRII DIN MORGANVILLE la data de Lun Ian 17, 2011 8:52 am

Forbidden Rose

Initiate
Initiate
Eu n-am citit-o si nici nu o sa pot s-o citesca pentru ca parintii s-o saturat de carti cu vampiri Sad Sad Sad

12 Re: VAMPIRII DIN MORGANVILLE la data de Dum Iun 12, 2011 10:39 am

Jinx

Rising Dawn
Rising Dawn
Mai toata lumea le-a laudat , si chiar m-ar tenta sa le citesc si eu, desi mai am multe carti mai sus in top pentru a le citi si cumpara . :))Cred ca o sa mi le cumpar curand ..

http://jinxxgirl.tumblr.com

13 Re: VAMPIRII DIN MORGANVILLE la data de Lun Apr 23, 2012 4:11 am

ovimb2006

Mundane
Mundane
buna, imi puteti spune si mie daca exista vreun site de unde sa pot descarca "Vampirii din Morganville"?
va multumesc

14 Re: VAMPIRII DIN MORGANVILLE la data de Mar Aug 28, 2012 8:33 am

kryptonite

Moderator
Moderator
Eu nu ştiu niciun site, din păcate

Am citit şi eu acum mai bine de un an primele două volume şi mi-au plăcut foarte mult. Bine, trebuie să recunoaştem că în primul volum, la sfârşit, totul e dus rău de tot la extrem. E atât de dus la extrem încât e cea mai amuzantă carte pe care am citit-o
Dar mi-au plăcut foarte mult primele 2 volume

Blog-u' meu

-Şi de ce stai doar pe vârfuri? Crezi că ajungi mai uşor la stele?
-...cu braţele întinse şi cu ochii închişi. Şi parcă lumea-i a mea când mai stau cu ochii larg închişi.

http://addicted-k.blogspot.com

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum