Va rugam sa va inregistrati pentru a vizualiza tot continutul forumului.Multumim.

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Cronicile vampirilor - Anne Rice

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 3]

26 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Dum Mai 16, 2010 10:23 pm

betty01

Mundane
Mundane
aveti cumva link-urtile de unde l;e putyem descarca?

27 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Dum Mai 16, 2010 10:43 pm

Sheridan's Girl

Dead Sexy Vampire
Dead Sexy Vampire
da-mi un pm cu id-ul tau si ti le trimit eu.. am primele 5..

28 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Mar Mai 18, 2010 6:45 am

Crimson_Moon

New-born vampire
New-born vampire
betty01 a scris:aveti cumva link-urtile de unde l;e putyem descarca?

Oniks : Linkuri sterse.

http://crimson-moon-09.livejournal.com/

29 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Mar Mai 18, 2010 9:07 am

madalina's books

Nightwalker
Nightwalker
am citit si cronicile vrajitoarelor acum un an.nu se compara cu cronicile vampirilor,nu sunt la fel de frumoase.sa zicem ca taltos a fost mai interesanta,dar tot nu se ridica la nivelul cronicilor vampirilor

30 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Mier Mai 26, 2010 11:34 am

Daffodil

Nightwalker
Nightwalker
nu leam citit inca pe toate dar mi se par foarte tari:X

31 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Joi Iun 10, 2010 12:27 am

biank_no1

Mundane
Mundane
Buna, vreau si eu va rog mult, de la cronicile vampirilor nr 5 in sus. Daca le are cineva, as fi tare recunoscatoare.
Multumesc anticipat!

32 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Joi Iun 10, 2010 3:48 am

ToxiColors

Admin
Admin
nu se vor posta linkuri de download ale cartilor si nici prin pm nu vor fi trimise

33 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Joi Iun 10, 2010 4:07 am

Sheridan's Girl

Dead Sexy Vampire
Dead Sexy Vampire
nu mai avem voie cu linkuri de download?? Sad

34 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Joi Iun 10, 2010 4:27 am

kryptonite

Moderator
Moderator
nu am citit decat interviu cu un vampir. pot spune ca este foarte buna
m-am apucat si de vampirul lestat, dar la un moment dat m-am plictisit atat de tare incat am lasat-o balta

http://addicted-k.blogspot.com

35 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Joi Iun 10, 2010 4:48 am

ToxiColors

Admin
Admin
Madelline a scris:nu mai avem voie cu linkuri de download?? Sad

nu nu mai este voie cu linkuri de download
daca prind macar unul singur cine l-a postat are 50 warn fara alte discutii

36 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Joi Iun 10, 2010 5:25 am

Sheridan's Girl

Dead Sexy Vampire
Dead Sexy Vampire
ColorsOfTheRainbow a scris:
Madelline a scris:nu mai avem voie cu linkuri de download?? Sad

nu nu mai este voie cu linkuri de download
daca prind macar unul singur cine l-a postat are 50 warn fara alte discutii

Da! Sa traiti!! :red: : Oky doky am inteles.. fara linkuri de download.. Vrem carti, le cumparam! End of story.

37 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Dum Iun 13, 2010 8:57 am

Fericire in rate

Touch of Shadow
Touch of Shadow
La inceput nu era pe gustul meu Anne. Insa am citit vampirul Vittorio si mi-a placut extrem de mult stilul ei de-a scrie. Are niste descrieri un mod unic de-a scrie.
Si o sa imi iau si celelalte carti ale ei:X

http://gumalamanaadoua.blogspot.com

38 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Joi Iun 17, 2010 6:37 am

got_dynamite

Burning Veins
Burning Veins
am citi "Povestea hotului de trupuri" si chiar mi-a placut.trebuie sa fac o vizita la biblioteca dar mie lene

39 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Joi Iun 17, 2010 6:41 am

Tasha:X

Lovely Venom
Lovely Venom
got_dynamite a scris:am citi "Povestea hotului de trupuri" si chiar mi-a placut.trebuie sa fac o vizita la biblioteca dar mie lene
cred ca e una dintre cele mai frumoase povestiri ale lui Lestat, asta si cu memnoch the devil
le-am citit pe toate si mi-au placut enorm

40 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Vin Iun 18, 2010 1:04 am

mettalinnna.<3

Initiate
Initiate
ah<33
astea le-a luat tata,nu stiu daca sunt toate cartile scrise de ea insa am citit si eu si cand am terminat mi-a parut chiar rau :-<

41 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Joi Iun 24, 2010 3:17 am

Ashes

Touch of Shadow
Touch of Shadow
Cand vine vorba de literatura fantasy, in special de vampiri, Anne e mamica lor. Povestile ei, au un farmec extraordinar, intunecat si in acelasi timp irezistibil, personajele si povestile lor sunt cu totul iesite din comun si pun cu eleganta la coltul de rusine orice alta tentativa gen Twilight sau Jurnalele Vampirilor. Se adreseaza in primul rand si catre alt gen de public, nu adolescentilor care se topesc cand vad acel bad guy care se indragosteste de o muritoare stearsa si mult mai putin evoluata mental si spiritual.
As minti daca as spune ca mie nu imi plac si celelale carti cu vampiri. Eu sunt indragostita in primul rand de conceptul vampir, dar, Anne Rice scrie mult mai matur, fascinant...

42 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Vin Iul 09, 2010 12:39 am

madalina's books

Nightwalker
Nightwalker
sper ca in curand sa publice rao si noile cronici ale vampirilor.am citit vampirul lestat si celelate volume din serie acum 10 ani si inca de atunci am fost fascinata de vampiri si de stilul unic al lui anne rice.cronicile vampirilor m-au cucerit si atras intr-o lume intunecata unde un vampir superb si seducator incearca sa-si salveze sufletul dar totodata greseste si atrage in lumea nemuririi tot ceea ce iubeste.lestat e frumos,intunecat,bun si rau totodata,capricios,impulsiv,dur dar si bland si tandru.

43 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Joi Iul 29, 2010 3:14 am

Dyana-sama

Mundane
Mundane
Am citit toate cartile lui Anne Rice aparute in limba romana, dar le-am luat de la biblioteca pentru a le citi, caci atunci am gasit doar interviu cu un vampir si acum le am aproape pe toate, lipseste Diavolul Memnoch Sad( (cartea mea preferata din serie)
Nu stiti careva de unde pot face rost de ea? O vreau cea necartonata, sa fie ca celelalte, cred ca e editia din 2001... Nu stiu unde sa mai caut, pe net peste tot zice ca nu au pe stoc Sad(
Somebody help me....

44 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Sam Oct 16, 2010 10:43 am

Velvetine.

Touch of Shadow
Touch of Shadow
o da :X:X genul meu de carti.
e superb, perfect, o ador ,mi-as da o mana, chiar sufletul pt cartile astea :X :) pnm glumesc.
dar pot sa spun ca Anne Rice mi-a trezit cu adevarat interesul pentru vampiri si chiar pentru literatura fantasy. Am toate cartile ei aparute in romana si altele in engleza...
Si desi s-a lasat de vampiri ea inca scrie. :X Ceea ce ma bucura pentru ca mi-e imposibil sa ma satur de scriitura ei bigsmile SI VREAU TOATE CARTILE!!!!
Pot sa spun ca am capatat o obsesie :-s ...

45 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Mier Dec 15, 2010 3:50 am

Crimson_Moon

New-born vampire
New-born vampire
Anne Rice on Stephenie Meyer & the Twilight series

interviul cu pricina:

Q: It is complicated, which is why I have such mixed feelings about “Twilight.” It’s so sanitized.
Anne Rice: It’s based on a really silly premise: that immortals would go to high school. It’s a failure of imagination, but at the same time, that silly premise has provided Stephenie Meyer with huge success. It’s almost like a stroke of genius to put vampires in high school. They just graduate over and over again.

Q: I hated high school.
Anne Rice: Doesn’t everyone? The idea that if you are immortal you would go to high school instead of Katmandu or Paris or Venice, it’s the vampire dumbed down for kids. But it’s worked. It’s successful. It makes kids really happy.

Q: It seems those books are sanitized whereas in the rest of pop culture, you’ll see very young girls dressed in an overtly sexual manner. The vampires are wholesome compared with the rest of what’s out there.
Anne Rice: I don’t think vampires are very wholesome. They’re fantasy characters, and we have to keep reminding ourselves of this. They don’t exist. I get e-mails from people who are outraged that I watch “True Blood.” They say, “How can you condone the evil of ‘True Blood.’” I say, “Are you kidding? Vampires aren’t real. Keep that in mind.”

Dupa ce interviul asta a ajuns pe net, "fanii Twilight" vai doamne, s-au simtit "ofensati". Rolling Eyes

Am mult prea mult respect pentru tanti Anne Rice...
& pana la urma are dreptate, daca ai fi nemuritor, sincer, nu ai vrea sa te duci la liceu over & over & over again Rolling Eyes

http://crimson-moon-09.livejournal.com/

46 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Joi Dec 16, 2010 11:22 am

madalina's books

Nightwalker
Nightwalker
fanii twilight chiar nu au de ce sa se simta ofensati.in primul rand daca au citit doar twilight e clar ca habar nu au de felul in care e prezentat vampirul in literatura.din pacate exista fete care considera ca vampirii au aparut odata cu twilight si ca vampirii ar trebui sa fie blanzi,buni si sa se indragosteasca de oameni si nu au citit alte carti.eu ador twilight,dar anne rice e cea care practic a adus vampirul seducator in literatura.pana la ea vampirii erau criminali infricosatori,lipsiti de orice urma de bunatate sau sentimente umane.
anne rice are perfecta dreptate,un vampir nu s-ar duce la liceu sau la universitate ca sa dea teste,sa le dea profilor peste nas cu cunostinte lui sau sa gaseasca o fata inocenta de care sa se indragosteasca laughing cineva care dispune de putere si nemurire cred ca ar alege alt mod de petrecere a timpului daca s-ar plictisi.nu l-as putea vedea pe lestat pus la punct de un profesor pt ca nu e atent la curs
laughing

47 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Dum Ian 02, 2011 9:25 am

kryptonite

Moderator
Moderator
Anne Rice.
Paaai. Nici nu stiu ce sa spun. Am citit decat "interviu cu un vampir" si ma apucasem si de "vampirul lestat" dar nu l-am terminat. Pai, ce pot spune este ca mi-a placut. As fi continuat seria "Cronicile vampirilor" dar sunt prea multe si eu citeam online-ceea ce e foarte obositor pentru ochii mei.
Imi place cum abordeaza ea tema "vampiri". Este ceva mai diferit. Acum tot ce vedem despre vampri este ca vai, doamne, ce begetarieni si buni sunt ei. vai, dragostea asta. da, anne nu spune despre vampiri ca nu am sentimente, dar arata si partea lor intunecata. Babuta asta e chiar desteapta.

Blog-u' meu

-Şi de ce stai doar pe vârfuri? Crezi că ajungi mai uşor la stele?
-...cu braţele întinse şi cu ochii închişi. Şi parcă lumea-i a mea când mai stau cu ochii larg închişi.

http://addicted-k.blogspot.com

48 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Mier Ian 05, 2011 1:35 pm

Atic

Mundane
Mundane
Ofensati , asta pur si simplu scoate in evidenta lipsa lor de cultura( nu vorbesc de toti fanii twilight , decat de cei care se pot simtiti ofensati din cauza la ce a spus Anne Rice , in comparatie cu ea Mayer fiin mic copil, daca ai putea sa faci comparatie). Anne Rice a fost cea care a deschis lumea vampirilor , adica pana la urma nu erau 50 de mii de carti cu acelasi subiect cand a publicat ea seria aceasta.

Revenind la parerea mea despre carte . "Interviu cu un vampir "a fost prima carte cu vampiri pe care am citit-o. Mi-a placut al nebunie , pentru ca Anne a adus in prim-plan povestea unu vampir sentimentalist , ceva mai rara intalnit , defapt mai deloc toti fiind cruzi si ucigand fara probleme.
Cred ca daca nu ma insel Anne a fost prima care a adus in vederea publicului existenta unor vampiri seducatori , sarmanti si tot tacamul , insa fata de cei din ziua de azi , erau cruzi . Traiau in intuneric, isi seduceau prada si omorau fara probleme, transformau oamenii in vampiri fara vreo remuscare , apoi fie stateau un timp langa ei ori plecau fara sa le pese.
Eu am citit decat primele doua carti din serie pe PC , dar este greu mai ales ca eu ar trebui sa port ochelari si ma dor ochii, a da am mai citit si Vampirul Armand.
Seria este scrisa intr-un mod de neegalat. Mister , chiar horror. Povesti de secole , este vorba de epoci diferite . In special in vampirul Armand , el a trait atat timp , incepand parca din Roma antica( daca nu ma insel ) -pana in prezent. Apoi relatiile dintre personaje, sunt distanti nu au incredere in toti . Cum descrie bautul sangelui.
Probabil ca vampirul meu preferat ar fi Lestat , este plin de intriga si are putere , insa e crud , dar doar din disperarea de a gasi pe cineva care sa stea cu el .
As putea sa scriu toata noaptea despre seria asta , mult prea tare . Este singura seri cu vampiri despre care pot spune ca este geniala, , perfect. Este mamica tuturor seriilor de acum .
Respect Anne Rice pentru ce a scris , multe carti interesante.

49 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Mier Ian 05, 2011 2:51 pm

Velvetine.

Touch of Shadow
Touch of Shadow
@Mundane, cel mai batran este Marius, nu Armand. El a trait cel putin 2000 de ani, pe cand Armand in jur de 500.
Dar amandoi sunt unii dintre cei care au trait cel mai mult din specia lor.
Sper sa nu te superi pe mine ca ti-am zis. Ma bucur sa gasesc si altii care au citit aceste carti foarte bune.

Fiind o mare fana, imi plac majoritatea personajelor din povestile lui Anne Rice, totusi il prefer pe Armand. De ce? Nu stiu sigur, i.am citit povestea si pur si simplu mi.a placut mai mult decat Lestat.

Nu stiu daca ati observat ca in cartile lui Anne nu exista neaparat o bariera care sa desparta vampirii buni de cei rai, asa cum e cu Twilight. Pentru ca si in realitate un om nu poate fi definit doar ca fiind bun sau ca fiind rau. Asa si cu personajele lui Anne. Este vorba mai mult despre cum au evoluat ei pe parcursul atator sute de ani si ce experiente au avut(de exemplu Lestat care a dat ochii cu diavolul in persoana).

Insa in Twilight lucrurile stau altfel, Edward fiind un vampir 'vegetarian' care se indragosteste de o muritoare si reuseste sa nu o manance cu toate ca se uita la ea cum ma uit eu la un copan de pui prajit.
Iar asta chiar si pentru un vampir mi se pare prea fantasy.
Insa nu o critic pe Stephenie; i.am citit toate cartile si mi.au placut chiar daca nu pot sa fac o comparatie intre cele doua scriitoare pentru ca mi se pare absurd.
Sunt de parere ca Stephenie Meyer a stiut cum sa atraga tinerii, sa-i faca curiosi(cum altfel cu o poveste de dragoste imposibila?)iar multi prefera carti mai usoare si nu tuturor le place cu adevarat sa citeasca. Cunosc persoane care nu au citit altceva inafara de Twilight.

Si ca sa ma intorc la subiectul discutiei, cu toate ca Armand este indiscutabil favoritul meu, dintre carti cel mai mult mi.a placut povestea hotului de trupuri.
Este despre Lestat, care isi doreste sa aiba din nou un trup muritor si reuseste sa obtine ce vrea.
O recomand cu caldura.

50 Re: Cronicile vampirilor - Anne Rice la data de Joi Ian 06, 2011 12:52 pm

Atic

Mundane
Mundane
Desigur ca nu m-am suparat, ami ales ca ai si dreptatea aseara chiar ma gandeam cine la creat pe Armand , dar am uitat de Marius.
Da cum a zis si Velvetine ,nu este o bariera.Aici e o amestecatura de vampiri , in ochii oamenilor ei sunt aceesi cruzi fara mila.
Cred ca am subliniat ca este pusa in evidenta rautatea , mandria , ingmafarea , cruzimea de catre autoarea.

Voiam sa zic ca Anne a vorbit foarte frumos despre carti la in interviu , apoi nimeni nu are nimic cu felul de a scrie al autoarei ci cu idee. Eh asta e.

Daca stau sa ma gandesc si Armand este unul din personajele mele preferate , are o istorie bogata. Este cu adevarat interesant sa citesti prin ce a trecut el , cum a ajuns vampir si toate intamplarile , cum s-a intalnit cu Lestat si l-a blestemat . Daca imi aduc aminte bine el a fost trabsformat la o varsta frageda, era cam un copil .

Frumos ! Seria este foarte bine gandita , combina ceva nou pastrand si din original. Nu a schimbat foarte mult din firea vampirilor , Recoman seria chiar daca nu am citit-o per toata).

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum